Az ADHD- ban szenvedő gyermekek 3 fő területen térnek el jelentősen társaiktól:
- Koncentrációs problémák: nehezen ül le és koncentrál egy dologra, ez jelentheti akár a játékok gyors váltogatását kisebb korban később inkább a házi feladat megírása vagy az iskolában nyugton ülés jelent gondot, vagyis azok a tevékenységek, amiket valaki más mond meg. Ha végre koncentrál, akkor is minden apróság elvonja a figyelmét. Sokszor az az érzésünk, hogy meg se hallja, amit mondunk, az utasításokat nem követi vagy csak egy részét végzi el. A holmijait (könyv, ceruza, vonalzó, sapka, sál) gyakran elhagyja, elfeledkezik dolgokról, nem tudja megszervezni a feladatait.
- Impulzív, lobbanékony viselkedés: nem gondolják át a tetteik következményét, egyszerűen csinálják, ami eszükbe jut. Ez a viselkedés pár évesektől elfogadott és természetes, de amikor a 8- 10 évesünk is meggondolás nélkül ugrana le az úttestre, akkor sok szülő kétségbeesik. Mások beszélgetésénél ugyanolyan nehezen várják ki, hogy sorra kerüljenek, ha eszükbe jut valami mondják a mondat közepén.
- Erőteljes nyugtalanság: örökös motoszkálás, lábjárás, izgés- mozgás, ami inkább 8- 10 éves korig van jelen, utána már egyre kevésbé. A gyermek feláll olyan helyzetekben, ahol a nyugton ülést várnánk el, pl. iskolai óra.Ide-oda szaladgál, mászkál.
Bár minden gyerekkel van néha több- kevesebb gond, minden gyereknél előfordul, hogy nyugtalan, nem tud koncentrálni vagy hirtelen cselekszik,de ezeknél a gyerekeknél ez jóval gyakoribb és fokozottabb mértékben jelentkezik, ami az érintett családok életét jelentősen megnehezítheti.
Fontos, hogy a fenti tünetek nem mindenkinél és nem egyformán van jelen: van ahol inkább csak a koncentrációs probléma okoz gondot, van ahol mindhárom jelen van.
Nem mindig van probléma: bár általában a tünetek nem csak otthon, hanem pl. az iskolában, óvodában, játszótéren is jelentkeznek, mégis vannak olyan alkalmak, amikor teljesen tünetmentes a gyermekünk. Ezek a kivételes alkalmak lehetnek olyankor, amikor egy új közösségbe kerül vagy amikor valakivel kettesben van.
A legnagyobb problémákat okozó helyzetek
Vannak olyan helyzetek is, amik az ADHD gyerekeknél nagyon sokszor gondot okoznak, sokkal nagyobb nagyobb mértékben, mint más családoknál.
Ilyen pl.
- A házi feladat megírása, ami az érintett családok több mint felénél nagy herce hurcát jelent és akár két órás elfoglaltságot a 15 perces normális időtartam helyett. Pont ezért tűnik fel sokszor először iskolás korban a probléma.
- Ha az anyuka telefonál
- Ha látogatók jönnek vagy mi megyünk vendégségbe
- Más gyerekekkel való játék közben
- Étkezéseknél
- Lefekvésnél, fürdésnél
- Nyilvános helyeken
- Autóban, főleg kicsit hosszabb utaknál
Nem csak gyermekedre, hanem saját vagy valamelyik közeli rokonodnak a gyerekkorára is ráismertél? Nem véletlen… Az ADHD öröklődik: az érintett gyerekek 70-80 %-ának valamelyik szülője is érintett (volt).